Basit Malzemeler ile Fen Deneyi

Bilim ve teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, farklı alanlarda ki gelişmeleri de beraberinde getirmiştir.Bu süreci takip edebilmek adına, pek çok alanda yenileşme yoluna gidilmiş, özellikle eğitim alanında yeni bir vizyon ortaya konması ve bireylerin fen-teknoloji okur yazarı olarak yetiştirilmesi hedeflenmiştir.

Fen ve Teknoloji dersi hem teorik hem de uygulama boyutlarını bir arada içermekte; ayrıca mevcut bilginin teknolojiye uyarlanmasına, laboratuvar ortamında kullanılmasına ve günlük hayatla ilişkilendirilmesine de olanak sağlamaktadır.Bu bağlamda laboratuvar derslerinin, fenin içeriğinde yer alan pek çok soyut kavramın somutlaştırılmasını sağlayacağı düşünülmektedir.

Soyut kavramların sayısının artması öğrencilerin kavram öğrenimlerini, kavramlar arasında kuracakları ilişkileri ve konular arasında oluşturacakları anlamlı bağları olumsuz yönde etkilemektedir.Bu nedenle soyut kavramlar, günlük hayattan somut örneklerle ve materyallerle desteklenerek anlama düzeyi arttırılmalı, dersin içerisindeki temel kavramlar derinlemesine incelenerek kavram öğreniminin gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

Her öğrenci için fen derslerinin uygulama kısmının yapılması aynı ölçüde değildir.Ülkemizde birçok okulda laboratuvar bulunmamaktadır.Laboratuvar bulunan okulların birçoğunda ise yeterli malzeme bulunmamakta yada öğrencileri laboratuvara götürüp dersi somutlaştırarak işleme yeteneğine sahip öğretmenler bulunmamaktadır.Bunun yanı sıra öğrencilerine dersi hangi koşullarda olursa olsun deneyle anlatmak isteyen öğretmenler olumsuz koşullarda ‘BUM’ yöntemini kullanırlar.

Bum; her yerde kolaylıkla bulunan ve alım gücünü zorlamayan araç gereçlerle yapılan fen deneyleridir.Basit malzemelerle yapılan fen deneyleri, öğrencilerin fene yönelik pek çok becerisinin gelişimine neden olmaktadır.Çünkü ; öğrenciler çoklu denemeler yaparak basit malzemelerle deney tasarlayabilmeleri için bilgi ve beceri kazanmlarını, deney düzeneği oluştururken fen bilimlerinin doğasını, temel kavramlarını, ilkelerini ve yasalarını daha iyi kavramaları sağlanmaktadır.Aynı zamanda öğrenciler çevrelerindeki araç gereçlere, atık malzemelere bir deney aracı olarak kullanabileceğini fark eder.Bulduğu malzemeleri hangi deneylerde kullanabileceğini düşünür.Böylece öğrencinin fen öğrenme ve deney yapmaya karşı ilgisi artar.

Basit Malzemelerle Deney Örnekleri

Örneğin; 7. sınıf konusu olan ‘Elektromıknatıs’ konusu işlenirken pil,tel,iğne,çivi kullanılarak yapılan basit bir elektromıknatıs öğrencilerde soyut düşünceleri yok eder.Ben bu etkinliği ‘Topluma Hizmet Uygulaması’ dersi kapsamında gittiğim okulda ki öğrencilere yaptım.Elektromıknatısın çekim gücünün nelere bağlı olduğunu daha iyi kavramaları için çivideki sarım sayısını değiştirdim.Böylece çivinin ucundaki iğne sayısı değiştiğini gözlemlediler.Aynı şekilde pil/güç kaynağının gerilimin arttırıp azaltarak çekim gücünün nelere bağlı olduğunu gözlemlediler.

Solunum sisteminde nefes alma-verme konusu işlenirken akciğer ve diyafram kasının kasılıp gevşeme durumları ele alınır.Pet şişe ve balonlarla kolayca yapılabilen akciğer modeli ile öğrenci soyut olarak ezberlediği bu bilgileri , somut olarak görür ve ezberlemek yerine mantığını kavrar.

Başka bir örnek ise, asit-baz konusu işlenirken asit/baz ayracı olarak kullanılan lahana suyu ile limon suyu,çamaşır suyu, sabun gibi günlük hayatta sıkça karşılaştığımız malzemeleri kullanarak renk değişimi sonucu maddelerin özelliği konusunda karar verilmesidir.

DNA modeli yapılarak öğrencilerin soyut olarak sarmal bir yapı düşünmektense kendilerinin hazırladığı bir  model daha kalıcı bir bilgi oluşmasını sağlar.

Reklamlar
2 Yorum

2 thoughts on “Basit Malzemeler ile Fen Deneyi

  1. biz bu dna modelini yapmak istiyoruz resimdeki gibi ama nasıl yapabiliriz yardımcı olur musunuz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s